Ana Sayfa / ekonomi / Seansiçi Yatırım Stratejisi – 22.09.2011

Seansiçi Yatırım Stratejisi – 22.09.2011

Piyasa Stratejisi
FED’in teşvik paketinin ABD ekonomisi ile sınırlı kalması, Amerikan ekonomisine ilişkin artan risklerin FED tarafından tekrar tekrar dile getirilmesi ve Çin’de açıklanan zayıf PMI verilerinin ardından Euro Bölgesi’ne ilişkin PMI verilerinin de beklentilerin altında kalması piyasalardaki satıcılı seyrin ana nedenleri arasında yer alıyor. Elindeki kısa vadeli kâğıtları uzun vadelilerle değiştirme kararı alan FED’in bu hamlesi, yeniden dolar basılmasını gerektirmediği için, dolarda bir zayıflık söz konusu değil. Akine, gelişmiş ülke ekonomilerindeki risklerin artmaya başladığının görülmesi ile birlikte, güvenli liman özelliğinden dolayı, dolar değer kazanıyor. Dün olduğu gibi bugün de gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğu dolara karşı zayıf bir seyir izliyor.
İMKB-100 endeksinde de yurtdışı kaynaklı zayıf bir seyir izleniyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki genel zayıflığın TL’de de etkisini görmek mümkün. Ancak Dolar/TL paritesi 1,83 seviyesinin üzerine çıkmış olsa bile, TL diğer birçok gelişmekte olan para birimlerine kıyasla, dolara karşı nispeten daha az zayıf duruyor. Merkez Bankası’nın bugün açtığı sadece 70 milyon dolarlık döviz satım ihalesi de kurdaki bu yükselişten bir rahatsızlık duyulmadığını gösteriyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki genel zayıflık devam ettikçe, yurtiçi piyasalar bu trendin takipçisi olmaya devam edecektir.     


İMKB Stratejisi 
60.000 ara destek noktasında tutunamayan İMKB-100 endeksi için, yükselişin başladığı ana destek noktası olan 58.000 seviyesine doğru gevşeme yaşanabilir.


VOB Stratejisi
72.500-75.870 aralığındaki dalgalanma bandından çıkan VOB-30 kontratlarında, 71.300 direncine doğru geri çekilme normal karşılanabilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

S&P’den 3 ülkeye not teyidi

S&P tarafından yapılan açıklamada, Fransa’nın not görünümünün negatif olarak belirlendiği, İspanya ve Romanya’nın not görünümlerinin …

Altın tekrardan 1220-30 lara gelecek gibi

altın için baktığım HUİ ENDEKSİ 200 ho ya değdi ve tekrar kafayı aşağı saldı. altın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir