Ana Sayfa / ekonomi / Seansiçi Yatırım Stratejisi – 21.09.2011

Seansiçi Yatırım Stratejisi – 21.09.2011

Piyasa Stratejisi
Günün ana gündem maddesi FED’in bugün yeni parasal hamlesi ve etkileri olarak sıralayabiliriz. Daha önceki parasal genişleme politikalarında piyasalarda yaşanan heyecan görünmediği gibi tam ters etkiler ile karşılışıyoruz. Parasal genişleme dönemlerinde artan risk iştahı yerine bu kez riskten kaçış görülüyor. Gelişmekte olan para birimlerinden çıkış sürüyor. Bu bağlamda FED’in bugün uygulamaya başlayacağı operasyonel twist politikasının piyasalarda yeni bir risk alma iştahı yaratmayacak. İlave miktarda uzun vadeli tahvil alınması durumunda gelişmekte olan ülkelerde bu ivme azalabilir. FED’in atacağı adımların Avrupa borç sorununu unutturacağını zannetmiyoruz.
S&P not artırımından en fazla olumlu etkilenmesi gereken Türk Lirası cinsi varlıklarda hareket olmazken, Türk Lirası cinsi varlıklarda bulunan bankalarda büyük bir çoşku var. Bankalarda büyük çoşkunun nedeni aktiflerinde bulunan varlıkların değerlenmesi. Fakat görüldüğü üzere bu varlıklarda önemli bir değişim yok. Bu yüzden ya bankalar geri gelecek ya da TL cinsi varlıklar değer kazanacak. Fakat yurtdışında gelişmekte olan ülkelerde çıkışlar sürerken TL cinsi varlıklarda değer kazanımı zor görünüyor. TCMB dün 350 milyon $ döviz satış ihalesi sonrasında bugün döviz satış ihalesi açmadı. TCMB bu seviyelerde kuru sabitlemek istiyor. 57.000-58.000 üzerinde dün oluşan 4 milyar TL işlem hacmi ile birlikte orta vadeli düşüş riskimiz azaldı. İMKB her geri çekilmede 57.000-58.000 aralığında alımlar ile karşılaşacaktır. Diğer gelişmekte olan ülkelerde yaşanan değer kayıpları sonrasında yabancıların Türkiye’yi izlemede kalması beklenebilir. Orta vadeli trend olarak 65.000 seviyeleri ifade edilebilir ama bunun gerçekleşmesi için 57.000-58.000 üzerinde üç haftalık bir kapanış gerekmektedir.


İMKB Stratejisi 
İMKB dün gördüğü en yüksek seviye olan 61.700’e doğru bir hamle gerçekleştiriyor. 61.700 günlük bazda üzerinde kapanış olmadığı taktirde dünkü yükselişin realizasyonu ağır basabilir. Realizasyonların boyutu 60.000-60.300 ile sınırlı kaldıkça kademeli yükseliş devam edecektir.

VOB Stratejisi
Spotta işlem hacmi dün patlama gösterirken, vadelide işlem hacminde ki artış sınırlı düzeyde oldu. Açık pozisyonlarda dün yaşanan azalma bugünde devam ediyor. VOB’de yükselişlerde realizasyonlar gerçekleşiyor. 73.800 desteğine gerileme olasılığı yüksek. Yeni katılım olmadan yükseliş devam edebilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir