Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

01 Mart 2013 Cuma  

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ALTIN HAREKETLERİ


, , ,

Altındaki büyük kesişim (50 günlük HO’nın 200 günlük HO’yı aşağı kesmesi) için söylenecek çok şey var. Aşağıdaki grafiklerde uzun dönemde oluşan fiyat düşüşleri gösteriliyor ve son büyük kesişimler karşılıştırılıyor. Uzun vadeli bakmak için, 1990’la günümüzdeki makro zemini karşılaştırmak ve yapısal satıcıların kimler olabileceğini analiz etmemiz gerekiyor.

Grafik 1 – 1990’larda Altın’da  oluşan Büyük Kesişim

MOMENTUM

1990’larda büyük yapısal satıcılar vardı. Üreticiler satışları artırıyor ve merkez bankaları altın rezervlerini hızlıca boşaltıyorlardı. Ancak şimdilerde durum biraz farklı; Birinci Merkez Bankaları Altın Anlaşması (CBGA1) ile birlikte Merkez Bankalarının altın satışı yapmaları yasaklandı. Bu yüzden Merkez Bankaları, özellikle 1980’de altının dip yapmasını göz önünde bulundurarak korunmaya geçtiler. Çin, Rusya ve Hindistan’ın başını çektiği ülkeler, paranın bol olduğu bu dönemde rezervlerini güçlü tutmak adına altın alımlarını arttırıyor. Bunun aksine, Altındaki spekülatif satışlar 1999’dan beri en yüksek seviyede. Satışlar, İngiltere’nin altın rezervini boşaltacağını açıklamasından sonra sert bir şekilde hızlandı.

1500’e gelmeden önce yapılan bu büyük satışlar, ayıların silah bırakmadan önce yaptıkları son bir deneme mi?

Bu sebeplerden dolayı, bu kez momentumdan çıkar sağlamakta ısrarcı büyük çapta ‘doğal’ satışçılar yok.

1990’LAR 2000’LER DEĞİL

Grafik 3, ABD’nin 1990’larda günümüzden ne kadar farklı olduğunu gösteriyor; Paranın dolaşım hızı yükseliyor, ABD Ekonomisi üretim fazlası veriyor, mali borç en azından durağan gözüküyordu. En önemlisi de ABD Dolar’ı kraldı (1990’larda DXY zirve yaparak 100’ün üstündeydi). Böylece, Teknik analiz 1996’daki büyük kesişimi doğruladıktan sonra Altın ayı piyasasına girdi.

Her ne kadar ki, makro veriler şimdi çok daha kötü olsa da, göreceli olarak, 1990’ların oluşturduğu durağanlık teknik balonken, mevcut ekonomik görünümde kendimizi şanslı saymalıyız. 2000’lerde büyük kesişim al sinyali vermişti. 1990’lardaki gibi ayı piyasasına girdiğimizi gösteren bir sinyal değil.

Grafik 3 –  1990-2013 ABD Ekonomisi

 

DİP NE KADAR BÜYÜK?

2000’lerde oluşan net büyük kesişimler 2008 ve 2012’deydi. Halbuki, 200 günlük HO 2000’lerde 1990’lardaki gibi düşmüyordu; bu yüzden 2000’lerdeki kesişimler 1990’lardaki gibi keskin değildi.

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş
  • Daha önce birkaç sığ kesişim gerçekleştiği için, 20 Şubat 2012’deki büyük kesişime ‘kesin’ diyebilmemiz için henüz erken.

Grafik 4 ve 5, 200 günlük HO ve Altın fiyat farkını dolar ve yüzde olarak gösteriyor.

  • 2008 ve 2012’deki düşen trenddeki büyük kesişimlerde, Altın 200 günlük HO’nın 150-200 Dolar altında dipteydi. Yıl başından beri ise 200 günlük HO’nın altında 100 Dolar dipteydi. 1990’lara dönecek olursak 200 HO’nın %10-15 altında, Altın dip yapmıştı. Bu yüzden, Lehman şoku nu istisna kabul edersek- ki %30 altındaydı- 200 HO’nun %10 altında bir dip (1500 seviyeleri), aşırı satış/dipten al sinyali verebilir.

Grafik  4 – Altın’ın 2000’lerde 200 HO’ya göre durumu (panel 1 – Dolar, panel 2 – %)

 

BERNANKE

Geçen hafta açıklanan Ocak ayı FED Toplantı Tutanakları’nın ardından Varlık Alım Programı’na yapılan eleştirilerden sonra gözler FED Başkanı Ben Bernanke’nin Bankacılık Komitesi Senatosu önünde yapacağı yarıyıllık savunmaya çevrilmişti. Hem Senato hem de Temsilciler Meclisi üyelerinden gelen eleştiri ve soruları yanıtlayan Bernanke, özellikle Varlık Alım Programı’na yapılan eleştirileri alışıldık güvercin tutumuyla reddederken, Programın balon yaratmadığını ve programa devam edeceklerini yineledi 

Bernanke’nin, Varlık Alım Programı’ndan çıkış planlarının olup olmadığı sorusuna verdiği, ‘Daha önce FOMC’de çıkış planı konuşulmadı ama büyük ihtimalle bir sonraki toplantıda konuşulacak’ cevabı, bu ay yapılacak toplantının, Varlık Alım Programı’nın geleceği hakkında daha fazla ipucu vereceği sinyallerini güçlendiriyor. Savunmada diğer öne çıkan başlık ise işsizliğin ancak 2016’da %6 seviyelerine inebileceği öngörüsüydü.

Bernanke yaptığı savunmada, alışıldık güvercin tonunun yanında şahin ifadeler kullanarak hem algoritmacıları yanılttı hem de spekülatörlere aşırı satışlardan fırsat sağlamak için iyi bir kısa vadeli makro alım dalgası oluşturdu. Konuşmasına başladıktan sonra 1584$’ı gören altın 1 saat içinde 36$ yükselerek 1620 seviyelerini test etmişti.

ABD’de bugün itibariyle yürürlüğe giren otomatik harcama kesintileri, Varlık Alım Programı’nın etkinliği üzerine eleştirilerin şiddetini arttırarak devam etmesine neden olabilir. Eleştirilerin yoğun olduğu ortamda Bernanke, Cumhuriyetçilerin ve Demokratların otomatik harcama kesintileri üzerinde uzlaşmasını her ne kadar belli etmese de dört gözle bekliyor.

 

 

Yaz.

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA