Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

27 Eylül 2011 Salı  

Para Piyasaları – 27.09.2011


, ,

Tahvil-Bono
Dün güne %8.76 seviyesinden başlayan gösterge kıymet (Mayıs 2013), gün içinde ECB’nin önümüzdeki hafta faiz indirebileceği ve teminatlı tahvil alımlarına yeniden başlayacağı haberleri ile %8.56 seviyesine kadar geriledi. Fakat endişelerin Avrupa’da atılması muhtemel adımların borç sorununu çözmekte yetersiz kalacak görüşleri, piyasalardaki tedirginliğin yatışmasını engelliyor. Faiz %8.50 ve %8.75 bandında dengelenmeye çalışıyor. Fakat Dolar/TL yaşanan aşırı oynaklık ve yükseliş, piyasayı tedirgin ediyor. Bu nedenle TL’de anlamlı bir güçlenme olmadığı sürece, faizin yeniden %8.50’nin altına inmesini beklemek yanlış olur. Gösterge kıymetin yeni güne %8.65 seviyesinden başlaması bekleniyor.

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş


Dolar/TL
Dün Dolar/TL’de yeni tarihi zirveler görüldü. Gün sonuna doğru Dolar/TL, yeni tarihi zirve olan 1.8640 seviyesine yükseldi. Bu sabah itibari ile Asya piyasalarındaki olumlu hava ile beraber, Dolar/TL 1.85 seviyesinin altında seyrediyor. Geçtiğimiz hafta TL diğer gelişmekte olan para birimlerine oranla daha iyi performans göstermişti. Dün bu iyi performans devam etmedi. Son dönemde TL’den yabancı çıkışları hızlandı. Ayrıca Dolar/TL’nin tarihi zirveleri denemesine rağmen, bireysel yatırımcıları halen satış tarafında görmüyoruz. Dış piyasalarda bir ölçüde olsa güven oluşmadan, TL’de belirgin bir değer kazancı olmayacak gibi gözüküyor. Bu nedenle Avrupa’dan gelecek önlem planları, TL için belirleyici olacak. 


Eurobond 
Dün yurtdışı olumsuzlukların etkisi ile Türkiye eurotahvil piyasasında satışlar devam etti. TR2030 gösterge eurotahvil’i değer kaybı ile günü 159.69$ seviyesinden sonlandırdı. Buna paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i son dönemin en yüksek seviyesi olan 316bps’e yükselerek günü sonlandırdı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’inin yılbaşından bu yana 150bps seviyelerinden 300bps seviyesine yükselmesi oldukça dikkat çekici.  5 yıllık CDS’i yeni günün ilk saatlerinde 320bps seviyesinde seyrediyor.

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA