Ana Sayfa / ekonomi / Para Piyasaları – 26.09.2011

Para Piyasaları – 26.09.2011

Tahvil-Bono
Avrupa ve ABD kaynaklı endişelerin zirve yapması ile gelişmekte olan ekonomilerden çıkış son dönemde hızlandı. Gelişmekte olan diğer ekonomilere oranlar Türkiye tahvil-bono piyasası daha çok satış yiyor. TCMB’nin beklentilerine paralel yurtdışı endişelerin hızlanarak devam ettiği bu dönemde, TCMB’nin genişlemeci politikasını değiştirmesini beklemek yanlış olur. TCMB’den kısa ve orta vade de bir faiz artırımının beklenmediği ortamda, faizde bundan sonra yukarı yönlü çok sert hareket izlememiz zor görünüyor.  Faizin Ağustos ayı süresince %9’lü seviyelerden hızlı bir şekilde %8’in altına gerilediği düşünüldüğünde, faiz %9’ü geçmediği sürece piyasa oyuncuları çok rahatsız olmayacaklardır. Özetlemek gerekirse biz faizlerde geçtiğimiz hafta yaşanılan yükseliş bir süre daha devam etse de faizlerin %9 seviyesinin altında tutunacağını düşünüyoruz.  Yılsonuna kadar TL’deki aşırı volatilitenin azalması ve sepet kurun 2.10’lu seviyelere gerilemesi durumunda tahvil-bono piyasasının gücünü arttıracaktır. Gösterge kıymetin yeni güne %8.72 seviyesinden başlaması bekleniyor.


Dolar/TL
Geçtiğimiz hafta Global ekonomik durgunluk ve güveli liman arayışı ile kur tarihi zirve olan 1.8470 seviyesine kadar yükseldi. Güveli liman olarak ön plana çıkan dolara talep her geçen gün artıyor. Dış piyasalarda bir ölçüde olsa güven oluşmadan TL’de belirgin bir değer kazancı olmayacak gibi gözüküyor. Kur’da 1.85 ve 1.90 seviyeleri psikolojik seviyeler. Burada önemli nokta sepet kurun bulunduğu seviyeler. Kurda yaşanılan sert yükselişe rağmen Sepet kur 2.16 seviyesinde. Ağustos ayında sepet kurda 2.19 tarihi zirve görülmüştü. Bugün 1.8370 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.8480-1.8680 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.8250-1.8180 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek.


Eurobond
 
Dün yurtdışı olumsuzlukların etkisi ile Türkiye eurotahvil piyasasında satışlar hızlandı. TR2030 gösterge eurotahvil’i değer kaybı ile günü 160.25$ seviyesinden sonlandırdı. Buna paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i son dönemin en yüksek seviyesi olan 315bps’e yükselerek günü sonlandırdı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’inin yılbaşından bu yana 150bps seviyelerinden 300bps seviyesine yükselmesi oldukça dikkat çekici.  5 yıllık CDS’i yeni günün ilk saatlerinde 306bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir