Ana Sayfa / ekonomi / Para Piyasaları – 22.09.2011

Para Piyasaları – 22.09.2011

Tahvil-Bono
Gösterge kıymet dün güne %8.06 seviyesinden başladı. Satıcılı bir seyrin hâkim olduğu günde, faiz %8.19 seviyesine kadar yükseldikten sonra günü %8.16 seviyesinden sonlandırdı. Faiz not artırımına rağmen %8.10 seviyesinin altında tutunmakta zorlanıyor. Fakat orta vadede faizlerdeki yukarı yönlü hareket sınırlı olacaktır diye düşünüyoruz. MB’den kısa ve orta vade de bir faiz artırımının beklenmediği ortamda, faizde yukarı yönlü çok sert hareket izlemememiz zor görünüyor. Fed kararı sonrası değer kaybeden TL’e paralel, gösterge kıymetin yeni güne %8.24 seviyesinden başlaması bekleniyor.


Dolar/TL
Dün Avrupa kaynaklı endişeler ile gelişmekte olan ekonomilerden çıkış hızlandı. Ayrıca akşam saatlerinde FED’den gelen haberler Doları yükselişe geçirdi. Fed piyasa beklentilerine paralel olarak, borçlanma maliyetlerini düşürmek ve ekonomiyi korumak amacı ile portföylerinde ki bazı kısa vadeli tahvilleri uzun dönem Hazine tahvilleri ile değiştirme kararı aldı. Fakat açıkladıkları 400 milyar Dolar’lık tutar beklentilerin altında kaldı. Bu sabah itibari ile Dolar/TL, 1.82 seviyesinin üzerinde. Dün güne 1.79 seviyesinin altında başlayan kur, diğer gelişmekte olan para birimlerindeki harekete paralel gün boyu yükseldi ve günü 1.8040 seviyesinden sonlandırdı. Gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerinde son dönemde yaşanan hızlı değer kaybı TL’yi de olumsuz etkiliyor. Dünkü yükselişte TCBM’nin döviz sattım ihalesi açmaması da etkili oldu. Bir gün önce 1.81’li seviyelerden 350 milyon dolarlık sattım ihalesi açan MB sinin dün ihale açmaması dikkat çekiciydi. Bugün saat 11’de açıklayacakları ihale miktarı yakından takip edilecek. Bugün 1.8020 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.8145-1.8450 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.7815-1.7550 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek.


Eurobond
Dün Türkiye eurotahvil piyasasında satıcılı bir gün hâkimdi. TR2030 gösterge eurotahvil’i değer kaybı ile günü 167.33$ seviyesinden sonlandırdı. Buna paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i gerileyerek günü 266bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS’i yeni günün ilk saatlerinde 260bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir