Ana Sayfa / ekonomi / Para Piyasaları – 21.09.2011

Para Piyasaları – 21.09.2011

Tahvil-Bono
Dün güne satıcılı başlayan tahvil-bono piyasası, S&P’nin not indirim haberi ile yönünü aşağı çevirdi. Güne %8.28 seviyesinden başlayan gösterge kıymet, sabah saatlerinde%8.31 seviyesine kadar yükseldi. PPK toplantısı öncesi %8.20 seviyesinde seyreden gösterge kıymet ve not indirimi sonrası %7.86 seviyesine kadar geriledi. Bu seviyelerden gelen kar satışları ve not indiriminin döviz cinsi kredileri kapsamaması nedeni ile gösterge kıymet günü %8.03 seviyesinden sonlandırdı. PPK’dan beklentilerimize paralel bekle ve gör kararı çıktı. Toplantı raporu geçtiğimiz toplantı raporunun neredeyse aynısı. Faizde daha öncede belirttiğimiz gibi %8.25 ve %8.30 bandı oldukça kritik seviyelerdi. Dün not indirim haberi ile bu seviyelerden faizin %8.10 seviyesinin altına geri çekilmesi gayet olumlu. TCMB’nin son dönemde izlediği çok tartışılan politikalar dünya genelinde oldukça ilgi çekiyor. Hindistan enflasyonla mücadele etmek için son dönemde 11 kez faiz yükseltti. Buna rağmen enflasyondaki yükselişi engellemeyi başaramıyor. Dün Hindistan Merkez bankasının yaptığı toplantıda TCMB’nin uyguladığı unortodox politikaları izleyebileceğini açıkladı. Bu TCMB’nin son dönemde geliştirdiği politikaların başarısının bir göstergesi. Gösterge kıymetin yeni güne %8.04 seviyesinden başlaması bekleniyor.


Dolar/TL
Dün TL tarafın da oldukça dalgalı bir gün yaşadık. Güne 1.81 seviyesinin üstünde başlayan Dolar/TL, TCMB’nin 350 milyon dolarlık ihalesi ile hızlı bir şekilde 1179’lu seviyelere geriledi. Öğleden sonra gelen not indirim haberi ile Dolar/TL çok hızlı bir şekilde 1.76’lı seviyelere kadar geriledi. Fakat bu seviyelerde, S&P’nin not artırımının döviz cinsi kredileri kapsamaması nedeni ile tutunamayan kur günü 1.7815 seviyesinden sonlandırdı. Dün MB 350 milyon dolarlık döviz sattım ihalesi açtı. Bu ihaleye 850 milyon gibi rekor talep geldi. Dün ihalenin bu kadar yüksek tutarda gerçekleşmesinin ana nedeni olarak BOTAŞ’in ödemeleri için dolar talebi olduğu konuşuluyor. TCMB’nin döviz ihalelerine detaylı baktığımızda; geçtiğimiz günlerde TCMB 1.76’li seviyelerden ihale açmadı. 1.81 üstü seviyelerden 350 milyon USD’lık bir satış ihalesi açtı. Bu TCMB’nin 1.75 ile1.80 bandında bir koridor mu istiyor yorumlarını ortaya çıkarıyor. Bugün 1.78 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.790-1.8020 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.7650-1.7550 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek.

Eurobond
Dün Türkiye eurotahvil piyasasında alıcılı bir gün hâkimdi. TR2030 gösterge eurotahvil’i değer artışı ile günü 168$ seviyesinden sonlandırdı. Buna paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i gerileyerek günü 256bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS’i yeni günün ilk saatlerinde 255bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir