Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

20 Eylül 2011 Salı  

Para Piyasaları – 20.09.2011


, ,

Tahvil-Bono
Bugün gerçekleştirilecek PPK toplantısı öncesi dün tahvil-bono piyasasında satıcıların hâkim olduğu bir seyir izlendi. Güne %8.23 seviyesinden başlayan gösterge kıymet, gün içinde %8.14 ve %8.28 bandında hareket ettikten sonra günü %8.27 seviyesinden sonlandırdı. TL‘de dün yaşanan aşırı değer kaybı ve son dönemde bir türlü engellenemeyen aşırı volatilite tahvil-bono piyasasında tedirginlik yaratıyor.  Bugün PPK toplanıyor. Toplantıda kurulun, FED toplantısı öncesi bekle ve gör politikası izleyeceğini; faizlerde ve TL cinsi zorunlu karşılıklarda bir değişiklik yapmayacağını düşünüyoruz. Reuters’in anketinde bu ay sadece 2 kurumun, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarda veya faizlerde indirime gidebileceğini beklediklerini vurgulamakta yarar var. Gösterge kıymetin yeni güne %8.28 seviyesinden başlaması bekleniyor.

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş


Dolar/TL
Dün sert bir şekilde gerileyen paritenin de etkisi ile Dolar/TL, 1.81’li seviyeleri test etti. Bu sabah itibari ile Dolar/TL halen 1.81 seviyesinin üstünde. Dün TL’de yaşadığımız değer kaybına rağmen, TL değer gelişmekte olan para birimlerine oranla daha iyi performans gösterdi.  Bugün gerçekleştirilecek PPK toplantısından ve yarın FED‘den gelecek kararlar, kur üzerinde etkili olacak. FED’in geçtiğimiz hafta 5 büyük merkez bankasının aldığı karara paralel yeni bir parasal genişleme programı açıklamasını bekliyoruz. Bugün 1.8020 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.8120-1.8220 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.7810-1.7550 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek.


Eurobond 
Dün Türkiye eurotahvil piyasasında satıcılı bir gün hâkimdi. TR2030 gösterge eurotahvil’i değer kaybı ile günü 168$ seviyesinden sonlandırdı. Buna paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i yükselerek günü 260bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS’i yeni günün ilk saatlerinde 255bps seviyesinde seyrediyor.

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA