Ana Sayfa / ekonomi / Para Piyasaları – 19.09.2011

Para Piyasaları – 19.09.2011

Tahvil-Bono
Haftanın son işlem gününde gösterge kıymet (Mayıs 2013) oldukça hacimsizdi. Güne %8.07 seviyesinden başlayan gösterge kıymet, gün içinde %8.17 seviyesine kadar yükseldi ve günü satıcıların hâkim olduğu günde %8.16 seviyesinden sonlandırdı. Teknik göstergeler en Temmuz ortasında 2 yıllık gösterge kıymet için AL vermeye başlamıştı. Bu sabah itibariyle gösterge kıymet teknik açıdan SAT vermeye başladı. Yarın PPK toplantısı düzenlenecek. Bu toplantıda kurulun, FED toplantısı öncesi bekle ve gör politikası izleyeceğini; faizlerde ve TL cinsi zorunlu karşılıklarda bir değişiklik yapmayacağını düşünüyoruz. Bazı yabancı kurumların, zorunlu karşılıklarda indirim gelebileceği beklediklerini vurgulamakta yarar var. Gösterge kıymetin yeni güne %8.22 seviyesinden başlaması bekleniyor.

Dolar/TL
Parite hafta sonu düzenlenen EKOFIN toplantısından kesin bir kararın çıkmaması ve Yunanistan’a ilişkin sorunların halen bir sonuca ulaşmaması ile %1’in üstünde değer kaybı ile 1.36’lı seviyelerden yeni haftaya başlıyor. Buna paralel olarak Dolar/TL, Cuma günü kapanışına oranla daha yukarıda yeni haftaya başlıyor. Kur bu sabah itibari ile 1.7850 seviyesinde.  Geçtiğimiz hafta başında TL, diğer gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerine oranla daha iyi bir performans göstermişti. Cuma günü TL bu para birimlerine paralel bir seyir izledi. Bugün 1.78 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.7850-1.8020 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.7720-1.76 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek.

Eurobond 
TR2030 gösterge eurotahvil’i değer artışı ile günü 170.12$ seviyesinden sonlandırdı. Buna paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i gerileyerek günü 246bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS’i yeni günün ilk saatlerinde 246bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir