Ana Sayfa / ekonomi / Para Piyasaları – 16.09.2011

Para Piyasaları – 16.09.2011

Tahvil-Bono
Dün güne zayıf bir başlangıç yapan tahvil-bono piyasası, olumlu gelen bütçe rakamları ve öğleden sonra 5 büyük merkez bankasından gelen yeni likidite programı ile günü olumlu sonlandırdı. Gösterge kıymet (Mayıs 2013) güne %8.18 seviyesinden başladı, gün içinden artan satışlar ile %8.23 seviyesine kadar yükselen gösterge kıymet, gelen alımlar ile  %8.04 seviyesini test ettikten sonra günü %8.09 seviyesinden sonlandırdı. Dün %8.25 ve %8.30 bandının kritik destek seviyeleri olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle dün gösterge kıymete bu seviyelerden gelen alımlar gayet olumlu. Dünkü alımlar getiri eğrisinin tamamına yayıldı. Bundan sonra önemli soru faizin %8.10 seviyesinde kalıp kalamayacağı. Gelişmekte olan ekonomilerin genelinde, bono piyasalarında satışlar yaşanırken ve güçlü makro veriler sonrası yıl sonuna kadar faiz indirim ihtimalinin azaldığı bir ortamda faizlerin %8.10 altında tutunması zor görünüyor. Gösterge kıymetin yeni güne kötü bir başlangıç ile %8.08 seviyesinden başlaması bekleniyor.


Dolar/TL
Dün sert bir şekilde dalgalanan pariteye paralel olarak Dolar/TL’de oldukça dalgalıydı. Güne 1.7750 seviyesinden başlayan Dolar/TL, gün içinde 1.7905 seviyesine kadar yükseldi. 5 büyük merkez bankasının aldığı karar sonrası kur hızlı bir şekilde 1.7720 seviyesine kadar gerilese de bu seviyelerde tutunamadı ve günü 1.7810 seviyesinden sonlandırdı. Dün MB 5 Ağustos’tan beri ilk kez döviz sattım ihalesi gerçekleştirmedi.  TL’de yaşanan değer kaybında buda etkili oldu. TL dün diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı daha kötü performans gösterdi. Normal şartlar altında dün gelen likidite haberleri ile TL’nin güçlenmesi bekleniyordu. Fakat bu gerçekleşmedi. Sepet kur dün yeniden 2.12’li seviyelere yükseldi. Bugün 1.78 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.79-1.81 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.7720-1.76 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek.

Eurobond 
TR2030 gösterge eurotahvil’i değer artışı ile günü 169.73$ seviyesinden sonlandırdı. Buna paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i gerileyerek günü 251bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS’i yeni günün ilk saatlerinde 259bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir