Ana Sayfa / ekonomi / Para Piyasaları – 15.09.2011

Para Piyasaları – 15.09.2011

Tahvil-Bono
Avrupa’dan olumsuz haberler ile tahvil-bono piyasası güne kötü bir başlangıç yaptı.  Gösterge kıymet (Mayıs 2013) %8.24 ile son 1 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu seviyelerden tepki alımları izledik. Öğlen saatlerinde Avrupa Komisyonundan ortak Euro tahviline ilişkin açıklamalar ile gösterge faiz %8.16 seviyesine kadar geriledi. %8.25 ve %8.30 seviyeleri çok önemli bu seviyelerin aşılması halinde %8.50’li seviyelere hızlı bir yükseliş izleyebiliriz. Gösterge kıymetin yeni güne kötü bir başlangıç ile %8.24 seviyesinden başlaması bekleniyor.


Dolar/TL
Güne Fransa’nın 2 büyük bankasının not indirimi haberleri ile kötü bir başlangıç yapan Dolar/TL, Avrupa komisyonunun Euro bölgesi tahvillerinin kısa sürede çıkarılması için seçenekleri yeniden değerlendireceklerini açıklaması ile yönünü aşağı çevirdi ve 1.7650 seviyesine kadar geriledi. Fakat gün sonuna doğru Avusturya’dan gelen olumsuz haberler ve kurumsal dolar alımları ile Dolar/TL günü 1.77’nin üstünde sonlandırdı. Dün öğlen saatlerinde Dolar/TL’de yaşadığımız yükseliş ile, TL’de son dönemde yaşadığımız diğer gelişmekte olan para birimlerine oranla pozitif performans dün yaşanmadı. Fakat biz son dönemde TL yaşadığımız güçlenme hareketini devam edeceği düşüncesindeyiz. Dolar/TL’de 1.75’li seviyeleri ve sepet kurda 2.10 seviyesinin yeni denge olarak oluşabilir. Dün yabancı bir banka yayımladığı raporda sepet kurda yeni hedefini 2.00 olarak açıkladı. Bugün 1.7750 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.78-1.7860 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.7660-1.76 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek.

Eurobond 
Türkiye eurotahvil piyasasındaki olumsuz hava dün de devam etti. TR2030 gösterge eurotahvil’i değer kaybı ile günü 169.41$ seviyesinden sonlandırdı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i yükselerek günü 259.38bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS’i yeni günün ilk saatlerinde 257.35bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir