Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

22 Mart 2014 Cumartesi  

N.Nuri SEVGEN

Profiline Bak

TWİTTER’İ YAZAMADIM FED’İ YAZAYIM BARİ


Uzman Görüşü nuri sevgen

            Önceki gün FED’in toplantısı sonrasında yeni Başkan Yellen’in bu yılın son baharında tahvil alım programı sonlandıktan altı ay sonra faiz artırımı olasılığını öne çıkarması 2015’e ilişkin tüm projeksiyonları değiştirdi. Belli ki geçen sene mayıs ayında eski Başkan Bernanke’nin yaptığı gibi Yellen’de piyasalara beklenti yönetimi tekniğini uyguluyor. Piyasa bu beklentiye hazırlandıkça ekonomileri rahatsız edecek büyük şokların önü kesileceği yönündeki psikoloji kullanılıyor.
FED’in önceki gün yaptığı açıklamalar ve sonrasında Yelen’in faiz artırımı için 2015’in olası yıl olduğu sinyali vermesi belki bugünlerde, “Yellen piyasayı bozacaksa bu kararı vermez” düşüncesiyle piyasaları rahatsız etmiyor ama önümüzdeki dönemde gelişmekte olan piyasaları rahatsız edebilir. Zira FED’in faiz artırması demek alınan dolar cinsinden borçlar ile gelişmekte olan ülke paralarına olan yatırımın (carry-trade) maliyetinin artması demek. Zira böyle bir durum için ilgili gelişmekte olan piyasa faiz oranlarını mevcut duruma adapte edemezse; doların artmasından kaynaklı carry-trade maliyeti, portföy yöneticisini zarara girmeden ya da oluşan zararı büyütmeden tekrar dolara dönerek borcu geri ödemeye yöneltebilir.
 
 
Ancak bir de işin öteki tarafı var. Ekonomiler faizleri artıracak kadar iyi bir durumda henüz değil. Bu ABD ekonomisi için de geçerli. Yukarıda dünya ekonomisinin %80’den fazlasının denizlerde döndüğü temel gerçeğinden yola çıkarak deniz taşımacılığı için referans kabul edilen kuru yük fiyat endeksi var. Adına Baltık Kuru Yük Endeksi de (Baltic Dry) denen bu endeks gösteriyor ki; 2008 sonunda küresel krizle 12000 seviyesi civarından 600’lere düşen bu endeks, bugün 1600 seviyelerinde. Yani küresel ekonomilerde hala önemli bir iyileşme olmadığından FED’in faiz artırımı işleri daha da sıkıntıya sokar. ABD ekonomisi de henüz farklı değil. Paranın devir hızı hala en diplerde. Alttaki grafikte görüleceği gibi…
 
 
Paranın devir hızının düşmesi demek ekonomide paranın dönmemesi demektir. Şu fıkra sanırım bu durumun daha iyi algılanmasına yardımcı olacaktır:
Bir kasabada işler çok kötü ve tüm esnafın borcu var ve kredi ile hayatlarını çevirmeye çalışıyorlarmış. Şans eseri kasabadaki otele zengin biri gelip ve resepsiyona 100 $ bırakıp, odaya bakmaya çıkıyor. Otel sahibi parayı hemen alıp, et marketine olan borcunu ödüyor. Market sahibi Otel sahibinden aldığı 100$ alarak, hemen toptancıya olan borcunu vermeye gidiyor. Toptancı büyük bir sevinçle parayı alıp, anlaşmalı üretici firmanın sahibini konuk ettiği, ama parasını ödeyemediği otele gidip borcunu ödüyor.
Ve o anda otelde odaya bakmaya çıkan müşteri odadan geri dönüyor ve odayı beğenmediğini söyleyip 100$ parasını alarak kasabayı terk ediyor. Bu müşterinin bu ziyaretinden somut olarak hiç para kazanan olmuyor ama para sürekli elden ele devir ederek dolaşımda yüksek bir hıza neden oluyor. Böylede; tüm kasaba borçlarından kurtuluyor ve geleceğe umutla bakıyor. Oysa şu anki dünyada para sadece finans sektöründe paradan paraya geçiyor ama reel ekonomi bu paradan hala faydalanamıyorken; faizi artırıp, paranın reel ekonomiye akışını tamamen kesmek ne kadar doğru olacağının takdirini sizlere bırakıyorum.
Özetle dün piyasalar Yellen’in açıklamalarını beklenti yönetiminden öte görmediler. Doğrusu mevcut ekonomik yapı içerisinde farklı şekilde görmek de mümkün değil. Çünkü ekonomiler dünya tarihinde benzeri olmamış ölçüde paraya boğulmuşken ve hala bu parasal arza rağmen büyüme istenen ölçekten çok uzakta ise; faizi artırmak işleri daha iyi yapmayacaktır.
Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş
                                                                                             
Bugün İzlenecek Datalar :
11:00   –           Euro Bölgesi, ocak ayı cari işlemler dengesi
17:00   –           Euro Bölgesi, mart ayı tüketici güven endeksi
 
BİST30 Spot Endekste Bugün İçin Beklenti :
 
BİST30 spot endeks 80000 direncinin üzerinde kalmakta zorlanmışa benziyor. Zira bu durum endeksin güç toplamak için yeniden 78000-78500 bandına geri çekilmesine neden olabilir. Ancak endeksin 79000’in altında kalması yükseliş sinyalinde azalma olasılığını azaltacağından tedirgin edici olacaktır. Her ne kadar 78000 seviyesinin altında kalmadıkça da geri çekilme teknik olarak güç toplama olarak kabul edilecek olsa da 79000 seviyesi teknik açıdan önemlidir.
Özetle; yukarıda 80000 seviyesinin üzerine kalınması yükselişin 84000’e doğru potansiyelini kuvvetlendireceği gibi 79000’in altı teknik olarak yükselişe yönelik beklentinin törpülenmesine neden olacaktır.
 
Euro/Dolar
 
Parite kritik önemine vurgu yaptığım 1,39’un altına gelince hareket aşağı yönde sertleşti. 1,3850 seviyesi civarında aşağı yönde birbirlerini kesen kısa vadeli ortalamaların üzerine çıkılmadıkça teknik olarak yön aşağı dönük olarak görüntü verecektir. 1,37 kuvvetli destek seviyesi olmakla birlikte; bu seviyenin altına inilmesi 1,36’lar civarından geçen yükselen trend kanalı alt bandı teknik hedef haline getirebilir.
Özetle parite yeniden 1,3850’nin üzerine çıkmadıkça kısa vadede yön net olarak aşağı bir görünüm içerisinde olacaktır.
 
Dolar/TL
 
Dolar/TL, bir süredir önemine vurgu yaptığım gibi hala 2,22 seviyesinin üzerinde tutunarak yükseliş potansiyelinin sürdüğü sinyalini veriyor. 2,22 seviyesinin altı 2,20’ye sert bir geri çekilmeyi, ardından da 2,17’lerin hedef haline gelmesine neden olabilecek teknik bir görünüme neden olabileceği gibi; 2,22’nin üzerinde kaldıkça 2,25 ve sonrasında da 2,30’lar teknik olarak hedef özelliğini koruyacaklardır.
 
 
N. Nuri SEVGEN
 
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA