Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 23.09.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 23.09.2011

Piyasa Stratejisi
Global büyümeye yönelik endişeler hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülke piyasalarını ayı piyasasına doğru sürükledi. Dünün en çok kaybeden borsaları Endonezya (%-8,88), Rusya (%-8,61), Polonya (%-6,09) ve Macaristan (%-5,97) gibi gelişmekte olan ülkeler oldu. Buna paralel MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinde Ağustos ayı başından itibaren belirginleşmeye başlayan zayıflama ile, endeksteki kayıp %20’yi aştı. Endekste son üç aylık kayıp ise %23,2’ye ulaştı. Gelişmekte olan ülkelerdeki kayıplar daha fazla olsa da aynı zayıf performansı gelişen ülke borsalarında görmek mümkün. ABD, Almanya, Fransa ve sorunlu Avrupa ülkeleri öncülüğünde MSCI gelişen piyasalar endeksinde Ağustos ayı başından bu yana başlayan düşüş de %20’yi aşmış oldu. Bu sabah, G20 maliye bakanlarının birlik mesajlarının ardından ABD vadeli endekslerinde hafif çapta tepki hareketleri görülüyor olsa da, bu hareket cılız kalabilir. Nitekim Avrupa’ya destek vermesi beklenen BRIC ülkelerinin desteğinin zayıflamaya başladığına işaret eden açıklamalar, Moody’in Yunanistan ile ilgili olumsuz senaryolarını devam ettirmesi tedirginliği artırabilir.

Dünya yüksek bir olasılık dahilinde artık çift dipli resesyonu fiyatlandırmaya başladı. Sadece Türkiye’ye bakıldığında yurtdışında yaşanan likiditasyon süreci anlaşılmıyor ama dün, dünya için Kara Perşembe idi. Bizim için ise S&P’nin not artırımı ile günlük bazda kazançların verildiği bir Perşembe günüydü. Dünya ağır bir grip geçirmeye başladı. Piyasalar bu ağır gribi zamanla atlatacak. Müdahaleler ile bu gribi atlatmak mümkün olmayacak. Belli bir düşüş trendi genel olarak dünyada görmeye devam edeceğiz. Türkiye’ye satış gelmemesi, gelmeyecek anlamına gelmiyor. Rusya ve Endonezya gibi 2011’in gözde gelişmekte olan ülkeler bir günde %8-9 düştü. Likiditasyon süreci yaşandığı için piyasalar durulana kadar İMKB’de de izleyici kalınabilir. Dünya’da son bir ayın en fazla ikinci, son üç  ayda en az değer kaybeden ülkelerden beşinciyiz. Bu yüzden yabancılar dünyanın bir köşesinde zararını kapatmamak için İMKB’de pozisyon ayarlamak dumunda kalabilir.        


İMKB Stratejisi
İMKB 100 endeksi, 57789-59858 aralığında hareket etti ve %-4.6 düşüşle  57979  seviyesinden tamamladı.İşlem hacmi 2.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. 57.500-58.000 desteği bizim için önemli olacak. Bu desteklerin kırılması durumunda, onarılması zaman alabilir. Dirençler 59.100 ve 60.000.


VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontratı 70.650-74.000 aralığında hareket ederken, 1,69 milyar TL işlem ile 70.675 seviyesinden kapattı. Spot piyasada olduğu gibi vadelide yükselişin devam etmesi açısından önemli bir noktaya geriledik. 70.000-70.400 üzerinde kalınabilirse 72.000 direncine doğru yönelim yaşanabilir. 70.000 kırılması durumunda pozisyon kapatmalar artacaktır.

 

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir