Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 22.09.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 22.09.2011

Piyasa Stratejisi
İki günlük toplantının ardından FED beklendiği gibi elindeki kısa vadeli kâğıtları uzun vadelilerle değiştirme kararı aldı. Uzun vadeli faizleri aşağı çekerek, faize gidecek paranın yatırıma yönlendirilmesini amaçlayan bu hareket, istihdam piyasasına yönelik bir teşvik içermediği için piyasalar tarafından tam bir kurtarma planı olarak benimsenmedi. Yanı sıra ekonomide gidişatının hala aşağı yönlü riskler taşıdığının FED tarafından yinelenmesi ve Moody’s tarafından üç Amerikan bankasının kredi notunun düşürülmesi, piyasalardaki moralsiz seyrin devam etmesine neden olacaktır. Bugün Brezilya, Çin, Rusya ve Güney Afrika’dan oluşan BRIC ülkelerinin borç krizi içindeki Avrupa’ya yardım için gerçekleştirecekleri toplantı takip edilecek. Ancak toplantıdan piyasaları tatmin edecek ya da borç krizinin aşılması için yeterli bir açıklama gelmesini beklemiyoruz.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan para çıkışını son bir aydır bahsetmeye devam ediyoruz ama bir türlü sonu hala görünmüyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bu çıkış Şubat 2011 yılından daha derin bir çıkışı gösteriyor. Bu kadar büyük bir çıkışın temel nedeni gelişmekte olan ülkelerin ancak parasal genişlemeye gideceğine yönelik beklentiler kaynaklı olabilir. Böyle bir döneme girilmesi gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bu kayıpları daha fazla artırabilir. Türkiye’nin daha önce yaşadığı süreci diğer gelişmekte olan ülkeler geçirmektedir. Bizde dövizdeki değer kaybı hala o kadar büyüktür ki, gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrışacak halen marj vardır. Düzeltme gerçekleşebilecek noktadayız ama dünya bizi kırılma yaşayacak noktaya götürmektedir. Bankalara gelecek satışlar ile 60.000 altına gerileme ve 58.000’ne kadar olağan bir düzeltme gerçekleşebilir.


İMKB Stratejisi
İMKB 100 endeksi, 60395-61540 aralığında hareket etti ve %-0.1 düşüşle  60827  seviyesinden tamamladı.İşlem hacmi 2.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. 60.000 ara destek noktası ve 58.000 yükselişin başladığı ana destek noktası.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 73.625-75.450 aralığında hareket ederken, 1,42 milyar TL işlem hacmi ile 74.175 seviyesinden kapandı. 72.500-75.870 aralığında bir dalgalanma bandına giriş yaptık.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir