Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 20.09.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 20.09.2011

Piyasa Stratejisi
Moody’s tarafından İtalya’nın kredi notunda değişikliğe gidilmesi beklenirken, S&P yine erken davrandı ve İtalya’nın kredi notunu bir kademe düşürdü. Haberin piyasalar üzerindeki etkisi şu an için olumsuz olarak fiyatlandırılıyor. En az İtalya’nın kredi notunun düşürülmesi kadar piyasalara olumsuz etki edebilecek haberlerin kaynağında ise Avrupa bankalarına olan güvensizlik yatıyor. Çin’de iki büyük kamu bankasının bazı Avrupa bankaları ile swap işlemlerini durdurması ve yaklaşık iki hafta önce Almanya’nın en büyük şirketlerinden Siemens’in bir Avrupa bankasındaki yüklü miktarda olan parasını çekip Avrupa Merkez Bankasına yatırdığının bugün basında yer alması bankacılık sektörü üzerinde baskı yaratabilir. Ancak bugün başlayan ve yarın sonuçlanacak FED toplantısına ilişkin olumlu beklenti borsalardaki satışları sınırlayabilir.

TCMB’nin ekonomistler ile yaptığı toplantı öncesinde yıl sonuna doğru faiz indirimi beklentileri 50-75 baz puan olarak bekleniyor. TCMB’nin ekonomistler ile yaptığı toplantı sonrasında piyasa beklentileri faiz indiriminden karşılık oranlarını düşürülmesi şeklinde değişti. Türkiye’nin ikinci büyüme verisi sonrasında ise faiz indirimi beklentisi rafa kalktı. Piyasa beklentileri bu kadar çabuk değişken ama TCMB gelişmelere göre hareket eden pro-aktif bir politika izliyor. Avrupa’da yaşanan borç krizi, bir türlü Avrupa’nın uygulayamadığı 21 Temmuz kararları ve Ağustos ayında Türkiye ile başlayan ve diğer tüm gelişmekte olan ülkelerde yaşanan kırılmalar sonrasında TCMB’nin sabit bir politika izlenmesi beklenmemeli. Piyasalar bugünkü toplantı için faiz indirimi ve sinyali beklemiyor, parasal genişleme olursa da bunun TL munzam karşılıkların indirilmesi ile gerçekleşeceğini fiyatlıyor. Öyle olmasaydı faizler şu anda %7,50’nin altında ve kur 1,85’i geçmiş olurdu. İMKB de bankaları bu kadar ısrarlı bir şekilde alıp, yurtdışından ayrıştırmazlardı. TCMB son iki toplantıda mesajları verirken, kararları gelişmeler sonrasında açıkladı. FED’in yarınki kararı öncesinde diğer Merkez Bankaları adım attı. TCMB dış talepteki dengesizliklerin Türkiye’deki büyümeye olumsuz etkisini kesmek istiyorsa piyasaların fiyatlandırma dışı bıraktığı faiz indirimini yapma ihtimali daha yüksektir. Munzamda yaşanacak bir indirimin dış talep dengesizlikleri üzerinde etkisi sınırlı olacaktır. TCMB kararı sonrasında, beklenti gerçekleştiği için ya da hayal kırıklığı nedeniyle piyasalarda önemli dalgalanmalar görebiliriz. 


İMKB Stratejisi
İMKB 100 endeksi, 57344-58308 aralığında hareket etti ve %0.06 yükselişle  57933  seviyesinden tamamladı.İşlem hacmi 1.9 milyar TL  seviyesinde gerçekleşti. Yükseliş işlem hacmi ile desteklenmediği için realizasyon durumunda da volatilite gerçekleşebilir. Gün içerisinde 56.000-58.000 aralığında İMKB’nin göreceli gücünü koruyacağını düşünüyoruz.


VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 68.850-70.350 aralığında hareket ederken, 1,77 milyar TL işlem hacmi ile 70.475 seviyesinden kapandı. 69.100-69.500 destek bölgesi, 71.000 ara direnç olarak 72.000’ne kadar yükseliş potansiyeli görülüyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir