Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 19.09.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 19.09.2011

Piyasa Stratejisi
Haftasonu gerçekleştirilen AB Maliye Bakanları toplantısından beklediğimiz gibi yine bir karar çıkmadı. Toplantının sonuçsuz kalması bu sabah Asya piyasalarında olumsuz olarak fiyatlandırılıyor. Bugün Avrupa Birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası yetkillileri yeniden Yunanistan’a gidecek ve kurtarma planı çerçevesinde Yunanistan’ın 6. kredi dilimini almayı hakedip etmediğine karar verecek. Bu görüşme küresel piyasaların yeteri kadar gergin bir bekleyiş içine girmesini sağlayabilir. Avrupa tarafında özellikle Almanya’da piyasaların moralini bozabilecek diğer bir gelişme ise Almanya Başkanı Merkel’in yine bir seçim kaybetmesi olacaktır. Ekonomik zorlukların yanı sıra bozulmaya başlayan siyasi istikrar da etkisini iyice hissettirmeye başladı. Yunanistan endişeleri bir yana hafta boyunca takip edeceğimiz diğer önemli bir gelişme ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. İki gün sürecek toplantı sonasında kararın Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. Yunanistan endişelerini olumsuz fiyatlandıran piyasalar, FED’in olası bir genişleme paketi açıklaması ile moral bulabilir.    
 
Yurtdışı piyasalar gündemi birikimli olarak devam ediyor. Merkel ile Sarkozy üzerinde seçim baskısı, Avrupa’nın kararsızlığı, Yunanistan konusunda fikir ve ağız birliği oluşturulamaması, 21 Temmuz’da onaylanan kararların bile uygulanmaya başlanamaması bugüne taşıdıklarımız. Bu hafta yine bunlar konuşulacakken, TCMB’nin yarınki toplantısı belirleyici olacak. TCMB’nin en son toplantısından bu yana dış talebe yönelik belirsizlik daha fazla artmış durumda, iç talebe yönelik ise bir değişim yok. TCMB’den faiz yönünde bir adım beklenmiyor. Fakat TCMB yurtdışı merkez bankalarının piyasalara likidite vermesi durumunda ekstra genişleyici politikalar benimseyeceğini belirtmişti. Geçen hafta 5 büyük merkez bankasının ortak likidite sağlaması, İsviçre Merkez Bankası’nın sınırsız para basacağını beyan etmesi ve Çarşamba günü FED’in faiz kararı var. TCMB’den yarın faiz ile ilgili yeni bir adım da süpriz olmayabilir. İMKB’de bankalarda yükseliş, diğer hisselerde ise bekleyiş devam ediyor. İMKB 3 milyar TL ile düştüğü yerlere bankalar ile yarı işlem hacmiyle yükseldi. İşlem hacminin sınırlı olması ve bankacılık sektörüne dayalı yükseliş bir trend oluşturmadı. Yurtdışı yeni haftaya yine Yunanistan temerrüt haberleri ile başlayacak İMKB’de gözler bankalarda ve 58.000 direncinde olacak.

İMKB Stratejisi
İMKB 100 endeksi, 56908-58103 aralığında hareket etti ve %1.36 yükselişle  57896  seviyesinden tamamladı.İşlem hacmi 1785122633.38  seviyesinde gerçekleşti. İMKB’de dirençler birbir geçirlirken, 2 milyar TL işlem hacmi barajı aşılamıyor. Genele yayılmayan bir yükselişte düzeltmelerde desteklerin gücüde bu yüzden belirsiz. Gün içerisinde 56.000-58.000 aralığında İMKB’nin göreceli gücünü koruyacağını düşünüyoruz.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 68.850-70.350 aralığında hareket ederken, 1,13 milyar TL işlem hacmi ile 69.900 seviyesinden kapandı. 69.500’de dördüncü denemede geçildi. İşlem hacmi oldukça düşük olmasına karşın açılan açık pozisyon sayısı oldukça yüksekti. 69.500 desteğine geri çekilme ile başlanabilir. Bu seviyelerde tutunma kontratlarda 72.000’ne kadar yükseliş potansiyeli olduğunu gösterecektir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir