Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 16.09.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 16.09.2011

Piyasa Stratejisi
ECB, FED, BoJ, BoE ve SNB’nin piyasalar için ortak müdahale kararının ardından, bugün ve yarın gerçekleştirilecek AB Maliye Bakanları toplantısından çıkacak kararlar piyasaların gündeminde olacaktır. Borç krizinin çözümü konusunda görüş ayrılıklarının hissedilmesi, piyasalardaki olumlu algılamanın değişmesine neden olabilir. Avrupa’da takip edilecek diğer bir gelişme ise Moody’s tarafından İtalya için ayrılan 90 günlük gözden geçirilme süresinin bu hafta doluyor olması. 90 günlük süre sonunda İtalya’nın kredi notunda bir değişiklik olup olmayacağı merak konusu. Öte yandan bugün ABD’de türev araçlar ve opsiyonların vade sonu (Quadruple Witching) olduğu için endekslerde dalgalı bir seyir izlenebilir. 

Dünyanın en büyük 5 Merkez Bankasının yıl sonuna kadar 84 gün vadeli üç tane ihale düzenliyor olması 2008 yılı önlemlerini hatırlatıyor. 2008’de FED’in önderliğinde müdahale edilirdi, 2011 yılında ECB önderliğinde müdahale ediliyor. Avrupa bankalarında likidite sıkıntısı yüzünden bankalar arasında faiz oranları yükseliyor ve bu bazı bankalar için çeşitli dedikodulara neden oluyordu. Bu beş bankanın müdahalesi, yıl sonuna kadar bir banka ile ilgili kötü bir haber almamızı engelleyecek bir haber. Dünya piyasalarında sorunlu bankaları çoşturacak ama İtalya ile Yunanistan sorunlarını çözmeyecek bir durum. Gelişmiş piyasalarda finans sektörüne gelecek alımlar devam edecektir. Gelişen piyasalarda olumlu etki ise dün bahsettiğimiz para birimlerinde kan kaybını durdurdu ama esas etki gelişmişlerde yaşandı. İMKB bu haber akışına rağmen 2 milyar TL işlem hacmini yine aşamadı ama 57.000’nin hafif üzerinde kapanış gerçekleştirdi. 2 Milyar TL’nin altında her işlem hacminde yaşanan yükselişte piyasanın kırılganlığı devam edecektir.


İMKB Stratejisi
İMKB 100 endeksi, 56330-57289 aralığında hareket etti ve %1.77 yükselişle  57115  seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi 1.95 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. İMKB’de 2 milyar TL işlem hacmi barajı aşılmıyor. 57.000 direnci üzerinde gün sonunda bir kapanış gerçekleşti ama direnç halen kırılabilmiş ve 54.500-57.000 bandından bir çıkış sağlanabilmiş değil.


VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 67.900-69.875 aralığında hareket ederken, 1,61 milyar TL işlem hacmi ile 69.300 seviyesinden kapandı. 69.500’de üçüncü günde ivme kaybedilerek test edildi. 69.500 direncinin korunacağını düşünüyoruz. 68.000 desteğinin altında kapanış durumunda ise 66.000’ne geri çekilme görebiliriz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir