Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 15.09.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 15.09.2011

Piyasa Stratejisi
Merkel, Sarkozy ve Papandreu görüşmesinden, Yunanistan’ın birlik dışına çıkarılmayacağı ve gerekli desteğin verilebileceği mesajları çıktı. Şüphesiz Almanya ve Fransa tarafında böyle bir ortak görüşe varılması güven verici olabilir ancak Yunanistan’a yardım eli uzatan diğer Avrupa ülkelerinin bu konudaki görüşleri de merak konusu. Nitekim Hollanda, Avusturya ve Finlandiya gibi ülkeler Yunanistan’a verilecek borçlar karşısında teminat alınması konusunda ısrarcı bir tutum sergilemeye devam ediyorlar. Bu nedenle Merkel-Sarkozy görüşmesinden çok, 16-17 Eylül’de gerçekleştirilecek AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısından çıkacak kararlar daha fazla önem taşımaktadır. Haftabaşından itibaren piyasaların gündemi Avrupa üzerinde yoğunlaşırken, bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verileri de yoğun gündemde kendine yer bulacaktır. Enflasyon verilerinin düşük çıkması, FED tarafından parasal genişleme beklentilerini artırabilir.

Son altı haftadır gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kaybı arttı. İlk üç haftasında zayıf gerçekleşen değer kayıpları, son üç hafradır hızlandı. Asya piyasalarında Merkez Bankaları para birimlerinde yaşanan değer kayıpları sonrasında dolar satarak kuru savunmaya başladı. Türkiye’de yaşananlar diğer gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor. Brezilya’da bir faiz indirimi süreci başladı. Rusya likidite sağlamak amacıyla borç alma faiz oranını düşürürek piyasalara likidite sağladı. Gelişmekte olan ülkeler son bir aydır bir bozulma gösteriyor. Ay başında Mısır’dan sonra ucuz kalan Türkiye artık o kadarda ucuz değil. Macaristan Türkiye’den daha ucuz ve Rusya hariç BRIC ülkeleri Türkiye’yi takip ediyor.  İMKB’nin 56.000-58.000 arasında tutunması için 2,5-3 milyar TL işlem hacmi gerekiyor. 57.000 direnci dört kez denendi ama olmadı. Düşük işlem hacmi kırılganlığın hala geçmediğini ve pozitif trend değişimi yaşanmadığını gösteriyor.


İMKB Stratejisi
İMKB 100 endeksi, 55882-57190 aralığında hareket etti ve %0.9 düşüşle  56121  seviyesinden tamamladı.İşlem hacmi 1.95 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Yükselişlerde hala yeterli katılım sağlanamıyor. 57.000 direnci dört kez test edildi ama geçilemedi. 55.700 destek noktası olacak, 55.700 altında kapanışlarda 57.000 direncinin geçilmesi oldukça güçleşecek.  54.500-57.000 bandında dalgalanma devam edebilir.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 67.825-69.675 aralığında hareket ederken, 1,58 milyar TL işlem hacmi ile 68.025 seviyesinden kapandı. 69.500’de çift tepe oluşumu yaşanıyor. 68.000 desteğinin altında kapanış durumunda 66.000’ne geri çekilme görebiliriz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir