Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

15 Ocak 2013 Salı  

N.NURİ SEVGEN

Profiline Bak

DİKKATLİ OLMA ZAMANI…


, , , , , , ,

Dün Asya kaynaklı olumlu havanın ve bilanço beklentilerinin etkisinde güne olumlu başlayan gelişmiş piyasalar, günü; Apple hisselerindeki düşüş, ABD borç tavanı sorunu ve Bernanke’nin piyasalar kapandıktan sonra yapacağı konuşmasının etkisiyle satıcılı kapattı.

            Asya’da Japon MB’nın (BoJ) parasal genişleme kararı etkisiyle oluşan olumlu hava Avrupa ve ABD piyasalarının da düne olumlu başlamasına neden oldu. Ancak Apple, Nikkei haber ajansında, şirketin satışların beklentilerin altında kalmasından dolayı; iPhone üretimini düşüreceği yolunca çıkan bir haberin ardından %3.3 değer kaybetti ve S&P 500 Endeksi’nde en fazla düşen hisse oldu.

            Dünün diğer gündemi ise; bir süredir devam eden borç tavanı konusunda ABD’li siyasetçilerden ve kilit bürokratlardan gelen açıklamalardı.      Obama yaptığı basın toplantısında, Kongre’yi borç tavanı konusunda yeniden uyararak; borç tavanı konusundaki görüşmelerde yaşanabilecek bir sıkıntının ABD ekonomisini tekrar bir resesyona sürükleyebileceğini söyledi. ABD’de görevinden ayrılan Hazine Bakanı Geithner’de borç tavanı sınırına sanılandan erken ulaşacaklarını söyledi. Genel görüş şubat sonu mart başına kadar tavana ulaşılamayacağı yönündeydi ama Geithner sanılanın aksine şubat ortasında 16,4 trilyon dolarlık borçlanma tavanına ulaşılacağını söylemesi ilginçti. FED Başkanı Bernanke’nin dün piyasalar kapandıktan sonra borç tavanı konusunda yaptığı benzetme çok ilginçti. Kongre’yi, kredi kartlarını ödememeye karar vererek kredi notunu yükseltebileceğini tartışan bir aileye benzeten Bernanke; yasal borç sınırının yükseltilmesinin, yeni hükümet harcamalarına yetki vermek ile aynı şey olmadığını anlattı. Kongre’de ise; muhalafet olan Cumhuriyetçiler borç tavanının yükseltilmesi karşılığında Hükümet’ten harcama kesintileri talep ediyor. Başka bir ifade ile mali uçurum konusunda kalelerinde gördükleri golün karşılığını vermek istiyorlar.

            Peki ABD Kongresi, gerekli tedbirleri zamanında almaz ve borç tavanı revizyonunu yapamazsa ne olur?

            Öncelikle bu durumun literatürdeki adı ABD’nin temerrüde düşmesi yani borcunu ödeyemeyecek duruma düşmesi demektir. ABD Hazinesi her ay ödediği ve 80 milyon kalemi bulan ödemeyi gerçekleştiremeyecek. Halkın tepkisini artırmak, kamu oyu yaratmak için ; açıklanan kalemlere dikkat çekmek isteyen ABD Hazinesi, sağlık ve ilaç yardımlarının da yapılamayacağını vurguladı. Daha da önemlisi daha önce böyle bir sorunu zamanında çözemeyen Kongre nedeniyle ABD’nin kredi notunu S&P 2011 ağustosunda düşürmüşü. Not düşüşünün ardından da borsalarda %20’leri bulan düşüşler olmuştu.

            Dışarıda yukarıda özetlemeye çalıştığım endişeler nedeniyle borsalar satış ağırlıklı bir seyir izlerken, içeride İMKB %1,2 civarında yükselerek yeni bir rekor daha kırdı. FITCH’in bankacılık raporunun olumlu etkisi dışında özel bir nedene dayanmayan yükselişin ardında Güneydoğu sorunu hakkında kapsamlı bir çözüme gidileceği yönündeki spekülasyon ve Türkiye’nin kredi notunun artacağı söylentileri yine etkiliydi.

            Özetle; gelişmiş piyasalar ABD borç tavanı ve şirket bilançolarına odaklanmışken, içeride olumlu hava hala sürüyor. Ancak küçük bir hatırlatma yapmak isterim ki; ben endeks 100000 olacak derken herkes karamsardı. Oysa son günlerde tüm yorumlar yükselişin daha da süreceğine dair olumlu seyre dönmeye başladı. Eski bir borsacı sözüne göre; herkesin olumlu olduğu zaman satma, herkesin karamsar olduğu yerde alma vakti yaklaşmış demektir. Bunu yazarken; “yükseliş sürmeyecek” dediğim anlamı çıkmasın ama “dikkatli olmanın vakti geldi” anlamı çıkmalı…!

Bugün İzlenecek Datalar :

09:00   –          Almanya, aralık ayı TÜFE

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

11:00   –          Türkiye, Maliye Bakanlığı aralık ayı bütçe dengesi

11:30   –          İngiltere, aralık ayı TÜFE

14:30   –          Türkiye, TCMB ocak ayı beklenti anketi

15:30   –          ABD, aralık ayı ÜFE

15:30   –          ABD, ocak ayı NY FED imalat endeksi

15:30   –          ABD, aralık ayı perakende satışlar

17:00   –          ABD, kasım ayı işletme stokları

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 imkb30

Uzun vadeli yükselen trend içerisindeki hareketini sürdüren İMKB30 spot endeks 100000 seviyesinin üzerinde kaldıkça hedef haline gelen 103000’e doğru hamlesini sürdürüyor. Yukarıdaki grafikte de görülebileceği üzere yükselen trend kanalı üst bandını eylül, kasım ve aralık 2012’de geçmeyi başaramayarak düzeltmeye giren İMKB30 endeksinin yeniden bir düzeltme başlatması olasılığı dikkate alınmalıdır. Zira İMKB30 spot endeks kanalın üst bandının üzerine çıkarak orada tutunamadıkça bu direncin baskısıyla 100000’e doğru sert bir düzeltme yapma olasılığı yüksektir. Bu nedenle güç azalması iyice dikkat çeken endeksteki hareket dikkatle takip edilmelidir.

Diğer taraftan, teknik görünüm gereği, belirtmek isterim ki; yükselen trend kanalı üstbandının (bugün için 103000 seviyesi) üzerine çıkılarak orada tutunmanın başarılabilmesi hedefi 108000 yapacaktır.

 Euro/Dolar

EURO/DOLAR

Geçen hafta ECB’den faiz indirim yönünde bir karar ya da beklenti gelmemesi 1,333 direncinin geçilerek 1,35’e doğru hareketin başlamasına neden oldu. Teknin görünüm gereği 1,3450 – 1,35 bandı seviyesinde kuvvetli direnci bulunan paritenin 1,33’ün altına gelmemesi yükseliş potansiyelinin korunmasını sağlayacaktır. Zira 1,35’in geçilmesi hareketi 1,37’ye ivmelendirebilecek güce neden olacağından paritenin 1,33’ün altına gelmemesi önemlidir. Çünkü 1,33’ün altına gelinmes yükseliş potansiyelini kısa vadede ortadan kaldırarak yeniden 1,3130’un hedef olmasına neden olacağından çok kritik bir destek seviyesidir.

Özetle; 1,33 – 1,35 arasında bir süre dalgalanmasını beklediğim paritenin 1,35’i geçmesi hedefi 1,37 yapacağı gibi; 1,33’ün altına gelinmesi de yeniden 1,3130 kritik desteğini hedef haline getirecektir.

 Dolar/TL

Dolar/TL

Son dönemde önemle belirttiğim önemli destek olan 1,77’nin üzerinde tutunmaya çalışan Dolar/TL; 1,77’nin altında kalırsa 1,75 hedefine doğru düşüşü sürecektir. Diğer taraftan 1,78’in üzerine çıkılması durumunda ise; yeniden 200 gümlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,7950 seviyesine doğru bir hamle yaşanabilir.

Özetle; aşağıda 1,77; yukarıda 1,78 kritik seviyeler. 1,77’nin altı hedefi 1,75 yaparken; 1,78’in geçilmesi ise; 1,80’e dğru bir hamleye neden olabilecektir.

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA