Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

28 Şubat 2011 Pazartesi  

Borsa-28.02.2011 09:31


, ,

BM’nin Libya’ya yönelik aldığı yaptırım kararının ardından petrol fiyatlarındaki hafif kıpırdanmaya karşılık yurtdışı borsaların pozitif olma çabası nedeniyle İMKB-100 endeksinin bugüne 61.500 civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.
Libya’da yaşanan halk ayaklanmasının Afrika’nın en büyük petrol rezervine sahip ülkede arz sıkıntılarına yol açması ve olayların Tunus, Mısır, Libya’nın ardından Suudi Arabistan gibi en önemli üreticilerden birine daha sıçrayacağı endişesinin yarattığı spekülasyonlar petrol fiyatlarının bir ara 120 $/varil seviyesine yaklaşmasına yol açarken, bu hızlı yükselişin enflasyonist baskılara yol açarak global ekonomik iyileşmeyi rayından çıkaracağı tedirginliği geçtiğimiz hafta borsalarda satış baskılı seyirler izlenmesine yol açtı. Petroldeki yükselişin net enerji ithalatçısı Türkiye’nin cari dengesi üzerinde yaratacağı tahribat ve Türkiye’nin Ortadoğu – Kuzey Afrika’daki müslüman dünya ile olan bağlarının göz önünde bulundurulması, IMKB’de bu endişelerin daha sert yankı bulmasına ve geçen haftayı %7.0 ile en fazla değer kaybeden 3.borsa olarak tamamlamasına neden oldu.
Bu haftanın piyasa gündemine baktığımızda; ABD’deki kişisel gelir – harcamalar, Chicago PMI, ISM imalat – hizmet endeksleri, ADP özel sektör ve Beige Book raporları, işsizlik maaş başvuruları, tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri, FED Başkanı Bernanke ile NY FED, Boston FED, Atlanta FED, Minnepolis FED Başkanlarının konuşmaları, Avrupa, Avustralya ve Brezilya Merkez Bankalarının faiz kararları, Avustralya’da 4.çeyrek büyüme verisi, Avrupa Birliği’nin bankalara yönelik stres testlerinin metodolojisi hakkındaki açıklaması, TÜİK’in ve İTO’nun Şubat ayı enflasyon verisi, TCMB fiyat gelişmeleri raporu, Hazine’nin Mart ayı borçlanma programı, Ocak ayı dış ticaret istatistikleri ve 2010 yılı işsizlik verileri olduğunu görmekteyiz. Bunların yanı sıra, Kuzey Afrika – Orta Doğu’daki gelişmeler ana gündem maddesi olarak piyasalarda etkisini sürdürmeye devam edecektir. Özellikle petrol fiyatlarındaki gelişmeler borsa endeksleri üzerinde belirleyici olacaktır. Geçen hafta yaşanan düşüşün ardından bu gündem maddelerine bakarak bu hafta borsaların dengelenmeye çalışacağını tahmin ediyoruz.
Destekler: 61.000 – 59.700 – 58.200, Dirençler: 62.000 – 62.500 63.500

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
BAGFS, KARSN

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA