Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

25 Şubat 2011 Cuma  

Borsa-25.02.2011 09:35


, ,

Petrol fiyatlarındaki düşüşün global hisse senedi piyasalarına kısmi ve geçici olarak olumlu yansıması ve bu kapsamda vadeli borsaların artıda bulunması nedenleriyle İMKB-100 endeksinin bugüne 61.000 civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.
Brent petrolün dün bir ara 120 $/varil seviyesine yaklaşması ile düşüşü hızlanan borsalar daha sonra Suudi Arabistan’ın üretimi artırabileceği, atıl rezervlerin devreye sokulabileceği, ABD’nin de benzer şekilde hareket edebileceği açıklamalarının petrol fiyatlarını düşürmesi, Boeing, Target gibi şirketlerden gelen pozitif haber akışı ve yeni konut satışları ile dayanıklı mal siparişleri verilerinin olumsuz görüntüsünün beklentilerden iyi gelen haftalık işsizlik maaş başvuruları tarafından dengelenmesiyle günü olumlu sayılabilecek seviyelerden tamamladı. Bu kapsamda, Dow Jones 12.000 desteğinin, S&P-500 endeksi ise 1.300 seviyesindeki psikolojik seviyesinin üzerinde kalırken, Nasdaq günü %0.55 artıda kapattı. Suudi Arabistan’ın rezerv artışı, yedek stokların devreye girebileceği söylemlerinin petrol fiyatlarını aşağı çekmesi, Japonya’da Ocak ayı çekirdek TÜFE’nin 0.2% gelmesi sabah itibarıyla Asya Pasifik borsalarının nispeten sakinleşmesinde önemli rol oynuyor ve bu kapsamda da Japonya, Hong Kong ve Çin gibi borsalar pozitif tarafta yer alıyor.
Libya’daki halk isyanının yurtdışı piyasalarda sınırlı negatif tepki bulmasına karşılık bu durum IMKB’de son üç gündür normalden çok daha agresif, abartılı şekilde fiyatlandırılıyor. Libya’daki gelişmelerin petrol fiyatlarını normalden çok daha fazla yükseltmesi global enflasyon ve stagflasyon endişelerini canlandırırken, bu sıkıntıların ilerleyen haftalarda diğer ülkelere yayılıp yayılmadığına dikkat etmek gerekecek. Şayet böyle bir durumla karşılaşılırsa, zararı göze alarak hisse pozisyonlarında ciddi ölçüde azatlıma gidilmesi gerekecektir. Aksi takdirde mevcut seviyelerde hisse pozisyonları korunmalı ve/veya temkinli alımlar yapılmalıdır. Bugünkü piyasa gündemine baktığımızda, yine Libya’ya endeksli olarak petrol fiyatlarındaki gelişmelerin öncelikli olarak izleneceğini, devamında ise ABD’deki büyüme ve tüketici güveni verilerinin etkili olacağını söyleyebiliriz. Güne tepki alımlarıyla başlayan yurtdışı borsaları göz önünde bulundurarak IMKB’nin de benzer şekilde alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.
Destekler: 59.700 – 58.200, Dirençler: 61.000 – 62.000 – 62.500 63.500

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
ARCLK, VAKBN

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA