Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

24 Şubat 2011 Perşembe  

Borsa-24.02.2011 09:42


, ,

Libya’daki gelişmelere bağlı olarak global piyasalarda 110 $’ı aşan petrol fiyatlarının dünya ekonomisinde yeniden durgunluğa yol açabileceği endişeleri ve borsalarda devam eden satış baskısı nedenleriyle İMKB-100 endeksinin bugüne 62.900 civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.
ABD’deki konut satışlarının ¾’ünü oluşturan ikinci el konut satışlarına ilişkin datanın beklentilerden daha iyi gelmesine karşılık Libya’daki olayların yarattığı sıkıntıların büyümesi ABD ve Avrupa borsalarının %1’e ulaşan seviyelerde değer kaybetmesine yol açtı. Asya Pasifik tarafında ise borsalar, Libya etkisine bağlı olarak yaratılan zincir etkisiyle karışık bir görünüm arz ediyor.
Libya’daki gösterilerin kontrol altına alınamaması, ülkenin petrol arzında %50 oranında düşüş olduğunun açıklanması, Kaddafi iktidardan indirilse bile ülkenin etnik yapısı itibarıyla yeni bir düzenin kurulmasının kolay olmayacağının bilinmesi, Bahreyn ve Yemen’de de muhalif gösterilerin sürmesi, olayların Suudi Arabistan’a da sıçrayabileceği endişeleri dün Brent petrolün 112 $/varil’i aşmasına neden olurken, yükselen petrol fiyatlarının yaratacağı enflasyonist baskıların dünya ekonomisinde durgunluğa yol açabileceği tedirginliği ve stagflasyon korkuları borsalarda satış baskısının bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. Bu nedenle hafta başından bu yana söylediğimiz gibi, hisse pozisyonlarının artırılmamasını, bu dönemde altın ve petrol dışındaki emtialara yatırım yapılmamasını, Kuzey Afrika-Ortadoğu’da iş yapan şirket hisselerinden uzak durulmasını, yeni hisse alımlarında gıda, ilaç, savunma sanayi hisselerinin portföylere eklenmesini tavsiye ediyoruz. Bugünün piyasa gündemine baktığımızda, önceki günlerden farklı olarak daha veri yoğun bir gün olduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda, gün içinde ABD’de yayınlanacak olan dayanıklı mal siparişleri, haftalık işsizlik maaş başvuruları, yeni konut satışları gibi makro verilerin yanı sıra perakende firmaları olan Kohl’s, Targeti Gap’ın bilançolarının yakinen izlenmesini öneriyoruz. Verilere ilişkin beklentilerin karışık olması bağlamında IMKB’nin bugün de dalgalı, karışık ve volatil bir seans geçirmesini bekliyoruz.
Destekler: 62.500 – 62.000 – 61.500, Dirençler: 63.500 – 64.000 – 64.700 – 65.500

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
KOZAL, TUPRS

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA