Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

23 Şubat 2011 Çarşamba  

Borsa-23.02.2011 09:31


, ,

Libya’da kontrol altına alınamayan olayların ardından Kaddafi’nin yandaşlarını şiddete davet eden açıklamalarının yarattığı tedirginlik, petrol fiyatlarındaki artışın enflasyonist ve faiz artırım baskısını tetiklemesi nedenleriyle İMKB-100 endeksinin bugüne 64.500 civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.
Conference Board tüketici güveni verisinin beklentilerden hayli iyi gelerek tahminleri aşmasına karşılık Moody’s’in Japonya’nın kredi notu görünümünü durağandan negatife indirmesi, Libya lideri Kaddafi’nin televizyona çıkarak görevi bırakmayacağını açıklaması, yandaşlarına isyancılarla savaşmalarını söylemesinin yarattığı tedirginlik dün global çapta borsalarda satış baskısı yarattı ve ABD borsalarının dünü %2 civarında ekside tamamlamasına, VIX volatilite – endişe endeksinin de %26.6 artmasına sebep oldu. Yüksek seyreden petrol fiyatlarının global ekonomiyi yavaşlatacağı ve Merkez Bankalarının faizleri artıracağına yönelik yarattığı endişelerin yanı sıra Japonya’da beklentiden kötü gelen dış ticaret açığı verisi, borçlanma maliyetlerindeki artış ise bu sabah MSCI Asya Pasifik endeksinin satış baskılı hareket etmesine yol açıyor.
Libya liderinin dünkü açıklamaları gerilimin artmasında ve petrol, altın gibi emtiaların yükselişinde başrol oynarken, 110 $/varil’e ulaşan petrol fiyatları global ekonomileri tehdit eder hale geliyor. Afrika’nın en büyük petrol rezervine sahip olan ülkesi Libya’da olası sabotajlar ve arz kısıntısının fiyatlarda yaratabileceği dalgalanmalar IMF, IEA gibi kuruluşlardan yeni uyarılar yapılmasına neden oluyor ve bu durum dünkü bültenimizde de belirttiğimiz gibi, enflasyonist baskıları körüklerken, devletlerin yeni tedbirler alma yoluna gitmesine de yol açacak gibi görünüyor. Kontrol altına alınamayan halk isyanlarının bir süre daha global borsa endeksleri üzerinde negatif etkisini sürdüreceğini tahmin ederek bunun IMKB’deki yansımasının da benzer şekilde olacağını öngörüyor, bu nedenle de başta bankacılık hisseleri ve Kuzey Afrika – Ortadoğu’da iş yapan şirketler olmak üzere beklentisi olmayan hisselerde pozisyon alınmasını önermiyoruz. Bugünün piyasa gündeminde sadece ABD’deki 2.el konut satışları verisinin olması sebebiyle yine satış baskılı bir gün geçirileceğini tahmin ediyoruz.
Destekler: 64.000 – 63.500, Dirençler: 64.700 – 65.500 – 66.400 – 67.200

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
SELEC, TOASO, TUPRS

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA