Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

22 Şubat 2011 Salı  

Borsa-22.02.2011 09:05


, ,

Afrika’nın en büyük petrol rezervine sahip olan Libya’daki gelişmelerin yarattığı tedirginliğin petrol fiyatlarını son 2.5 yılın zirvesine ulaştırması, Japonya’nın kredi notu görünümünün negatife düşürülmesi nedenlerle İMKB-100 endeksinin bugüne 64.700 civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.
Dün ABD borsalarının “Başkanlar Günü” nedeniyle kapalı olmasına karşılık Ortadoğu – Kuzey Afrika coğrafyasında yaşanan halk ayaklanmaları neticesinde değişmeye başlayan siyasi iktidarlar, özelde ise Libya’daki gösterilerde güvenlik güçlerinin yüzlerce kişiyi öldürmesinin ardından olayların büyüyerek diğer şehirlere sıçraması, halkın pek çok kamu ve özel sektör binasını yağmalayarak ateşe vermesinin ülkenin petrol arzını tehdit etmesi, bunun da başta petrol fiyatları olmak üzere altın gibi diğer emtiaların yükselmesine yol açması, emtialardaki artışın toparlanmaya başlayan global ekonomi için risk yaratması ve bunun Merkez Bankalarını erken faiz artırımlarına zorlayabileceği endişeleri dünya borsalarında satış dalgası yarattı. Bu kapsamda, Avrupa borsaları ve IMKB’de dünkü kayıplar %1’in üzerine çıkarken, Moody’s’in Japonya’nın kredi notu görünümünü “hükümetin faiz dışı denge hedefinde başarısız olacağı endişesini” dile getirerek durağandan negatife çekmesi, Yeni Zelanda’da yaşanan depremin ülkenin para birimini zayıflatması, Afrika’nın en fazla petrol rezervine sahip olan Libya’da şiddet olaylarının yarattığı tedirginlik, petrol fiyatlarındaki artış MSCI Asya Pasifik bölgesinde de borsaların benzer şekilde %1’in üzerinde ekside seyretmesine sebep oluyor.
Ortadoğu – Kuzey Afrika merkezli gelişmelerin dünya piyasalarını tekrar etkisi altına almasıyla önümüzdeki günlerde global borsaların satış baskısı altında kalacağı görülüyor ve bölgedeki tansiyon düşünceye kadar da bu durum etkisini sürdürecektir düşüncesindeyiz. Özellikle petroldeki fiyat artışlarının global ekonomiye zarar vermeye başlama ihtimali de tedirginliğin diğer boyutunu oluşturuyor. Bu nedenle, dünkü günlük ve haftalık bültenlerimizde de belirttiğimiz üzere, “hisse pozisyonu artırmaktan kaçınılmalı ve sadece beklentisi olan hisselerde pozisyon alınmalı” düşüncemizi koruyoruz. Bölgedeki gelişmelerin IMKB’de işlem gören şirketlerden Tekfen Holding, Anel Elektrik gibi şirketlere olası negatif etkilerini göz önünde bulundurarak bu hisselerden bir süre uzak durulmasını öneriyoruz. Bugünün piyasa gündemine baktığımızda, BM’nin Libya konusuyla olağanüstü toplanacağını ve ABD’deki CB tüketici güveni, Home Depot, Macy's, Wall Mart ve HP’nin bilançolarını görmekteyiz. Makro datalar ile şirket verilerinin Libya’nın gölgesinde kalacağını tahmin ederek bugün IMKB’nin satış baskılı hareket edeceğini öngörüyoruz.
Destekler: 64.700 – 64.000 – 63.500, Dirençler: 66.400 – 67.200

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
PTOFS, TUPRS

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA