Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

17 Şubat 2011 Perşembe  

Borsa-17.02.2011 09:26


, ,

Yurtdışı borsalardaki pozitif seyir, euro/dolar paritesinin 1.34’den dönmesi, İran’ın Suriye’ye iki savaş gemisi göndermesinin petrol fiyatlarını yükseltmesi gibi gelişmeler neticesinde İMKB-100 endeksinin bugüne yatayda olarak 65.400 (+38 puan) civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.
Beklentilerden iyi gelen konut başlangıçları datasına karşılık çekirdek ÜFE, sanayi üretimi, KKO’nun tahminlerin altında kalması, Ortadoğu’da üç ayrı ülkede daha devam eden protesto gösterileri ile İran’ın eğitim amacıyla Suriye’ye iki savaş gemisi göndermesinin petrol fiyatlarını yükseltmesi, artan petrol fiyatlarına bağlı olarak petrole dayalı hisse senetlerine alım gelmesi, Comcast, Dell, Deere gibi şirketlerin açıkladıkları bilançoların analistler tarafından beğenilmesi, Sanofi-Aventis, Family Dolar gibi şirketlerdeki birleşme-satın alma aktivitesinin yarattığı pozitif hava ve FED’in 25-26 Ocak tarihli toplantı tutanaklarında büyüme tahminlerinin yükseltilmesi gibi gelişmeler dün ABD borsalarının günü %0.5 civarında değer kazancıyla tamamlamasına neden oldu. Qantas Airways, Neptune Orient Lines, Santos gibi şirketlerden gelen güçlü bilançoların global ekonomik iyileşmeyi hızlandıracağı beklentisi ise Asya Pasifik tarafında borsaların ağırlıklı olarak artıda seyretmesine yol açıyor ve bu kapsamda da MSCI Asya Pasifik Endeksi %0.3 civarında artıda seyrediyor.
TCMB’nin önceki gün faizleri sabit tutmasının ardından dün gün boyunca IMKB’de pozitif bir hava hakimdi ve bu kapsamda da IMKB-100 endeksi günü %0.9 değer artışıyla tamamladı. Endeksin bu seviyelerde tutunmaya çalışmasına karşılık yabancı payının halen düşmeye devam etmesi pek de olumlu karşılanabilecek bir durum olarak görünmezken, önümüzdeki günlerde gelecek olan SPK formatındaki bilançolar, Şubat ayında da düşüşün devam ettiğinin görüleceği enflasyon verisi çerçevesinde endeksin kısa vadede 63.500 – 67.200 aralığında hareket edeceğini tahmin ediyoruz. Bugünün piyasa gündemine baktığımızda, Euro Bölgesi’ndeki tüketici güveni, ABD’deki işsizlik maaş başvuruları, TÜFE, Phily FED, öncü göstergeler endeksi gibi datalar olduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda, makro verilere ilişkin tahminlerin ağırlıklı olarak olumlu tarafta bulunmasını göz önünde bulundurarak IMKB-100 endeksinin bugünü artıda tamamlamasını bekliyoruz.
Destekler: 64.700 – 64.000 – 63.500, Dirençler: 66.400 – 67.200

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
ISGYO, SISE, TAVHL, TUPRS

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA