Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

16 Şubat 2011 Çarşamba  

Borsa-16.02.2011 09:18


, ,

Karışık gelen veri akışına bağlı olarak yaşanan dalgalı seansın ardından ABD borsa endekslerinin dünü yatayda tamamlaması ve bugüne de vadeli borsalar ile Asya piyasalarının olumlu başlamasını göz önünde bulundurarak İMKB-100 endeksinin güne 64.970 (+0.26%) civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.
Dün yayınlanan ZEW ekonomik güven ve beklenti anketinin tahminlerin altında kalmasına karşılık önceki dataya göre iyileşmenin devam ettiğini ortaya koyması, gıda emtialarındaki artışın İngiltere’nin daha erken faiz artırabileceğine yönelik beklenti oluşturması, Deutsche Boerse – NYSE Euronext birleşmesi Avrupa borsalarında yatayda seyirler yaşanmasına neden olurken, ABD’de tahminlerden iyi gelen karlara karşılık haftanın en önemli verisinin başında gelen perakende satışlar datasının kötü geçen kış koşullarına da bağlı olarak analist beklentilerini karşılamaması ABD borsalarının günü hafif değer kayıplarıyla tamamlamasına yol açtı. Mısır’ın ardından Bahreyn, Yemen ve İran’da hükümet aleyhtarı gösteriler bu ülkelerde son günlerde tansiyonun artmasına ve petrol fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Ayrıca, tarımsal emtia fiyatlarındaki artışın sürmesi ekonomilerde enflasyonist baskı yaratırken öte yandan faiz artırım beklentilerinin de öne çekilmesine sebebiyet veriyor. Şu an için bu iki durumun birer risk unsuru olarak bir kenarda durduğunu, henüz fiyatlanmadığını unutmamakta fayda olduğunu düşünüyoruz.
TCMB’nin dün faizleri sabit tutması ve karşılık oranlarında sonraki toplantıya kadar herhangi bir değişiklik yapmayacağının sinyalini vermesi IMKB’ye pozitif yönde yansıdı. Her ne kadar bir ara yükseliş %1’in üzerine ulaşmış olsa da, beklentiyi karşılamayan ABD verisinin kar satışı bahanesi olarak kullanılması endeksin yeterince güçlü olmadığını ortaya koydu. IMKB-100 endeksinin 65.000’li seviyelerde tutunma çabasına rağmen yabancı payının halen gerilemeye devam etmesi ve bu kapsamda %64.14’e inilmiş olması ise Borsa’da güven vermiyor. Bugünün takip edilecek verilerine baktığımızda, düne nazaran daha az ve önem derecesi nispeten daha düşük olan konut başlangıçları, ÜFE, sanayi üretimi ve KKO gibi veriler ile Abercrombie&Fitch, Comcast, Deere ve Genzyme'in bilançolarını görmekteyiz. Bu datalara ilişkin tahminlerin nispeten olumlu olmasını göz önünde bulundurarak IMKB’nin bugün alıcı tarafta kalmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.
Destekler: 64.700 – 64.000 – 63.500, Dirençler: 66.400 – 67.200

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

Bugünkü Hisse Önerilerimiz: DYHOL, FROTO

Yorumlar

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA